Kolejne budowle Helu odchodzÄ… w niepamięć. WiosnÄ… 2016 r. zburzono mury przedwojennego kina wojskowego DAN przy bramie na Cypel, teraz Å›wieżo zniknęła wojskowa wartownia na szosie na granicy Juraty – dawny wjazd do Rejonu Umocnionego Hel.
Kolejnym budynkiem, który przypuszczalnie zniknie jest stara leÅ›niczówka leżąca pomiÄ™dzy koÅ›cioÅ‚em a blokami. MieszkaÅ„cy siÄ™ wyprowadzili, budynek zmieniÅ‚ wÅ‚aÅ›ciciela i przyjdzie siÄ™ nam chyba z nim pożegnać. Cichy, skromny budynek schowany i widoczny praktycznie tylko z jednej stronie dożywa kresu swoich dni. Budynek nie jest jakimÅ› architektonicznym rarytasem – nie jest też wpisany do rejestru zabytków. Jest jednak Å›wiadkiem historii Helu, Å›wiadkiem jego rodzÄ…cej siÄ™ w latach miÄ™dzywojennych polskoÅ›ci. Hel wraz z koÅ„cowym odcinkiem półwyspu – aż do Jastarni należaÅ‚ od 1308 roku do miasta GdaÅ„ska – najpierw Krzyżackiego, potem polskiego a potem, po II Rozbiorze Polski – pruskiego, Hel wróciÅ‚ do Polski po uzyskaniu niepodlegÅ‚oÅ›ci i Polska sprowadziÅ‚a tu zarówno osadników jak i religiÄ™ rzymsko-katolickÄ…. W 1924 r. Lasy PaÅ„stwowe wydzierżawiÅ‚y dziaÅ‚kÄ™ leżącÄ… koÅ‚o tej wÅ‚aÅ›nie leÅ›niczówki pod budowÄ™ koÅ›cioÅ‚a.
W Helu jest tyle paskudnych budowli – na blokowiskach poczynajÄ…c, a tu zniknie coÅ›, co ma swój styl, swój urok. WracajÄ…c do blokowisk – rozumiem ich mieszkaÅ„ców – dla nich te sztampowe i nieciekawe bloki to ogniska domowe, ostoja życia. Bloki zbudowano jednak przed laty, gdy garnizon helski lawinowo siÄ™ powiÄ™kszaÅ‚ i ludzi trzeba byÅ‚o gdzieÅ› zakwaterować. Bloki zeszpeciÅ‚y jednak Hel – i jego urok maÅ‚ego rybackiego miasteczka. Ale takie jest życie – i jego potrzeby przeważajÄ… nad sentymentami….