VIII -15 Świeto Wojska Polskiego

Gdy słuchając POLSKIEGO HYMNU stajemy na baczność – oddajemy w ten sposób cześć i okazujemy szacunek..

Ale komu? Przecież w takim momencie nie oddajemy honorów ani rządowi, ani ministrom, ani żadnym politykom – oddajemy cześć naszej Ojczyźnie – Polsce.

Można okazać cześć Ojczyźnie w różny sposób – także aktywnie pracując, aby ją budować, rozwijać ulepszać – ale jest coś największego i najcenniejszego co możemy zaoferować Ojczyźnie. To  postawienie na szali własnego życia – gdy trzeba jej bronić.

Przez całe dzieje Polski nasi żołnierze stawali do boju, wtedy gdy wróg atakował – lub gdy trzeba było Polskę wyrwać z niewoli.

Gdy tylko odrodziła się Polska – żołnierze zrzucali mundury zaborców i stawiali się pod polskie sztandary. To właśnie ci żołnierze – Polacy, ich bitność, odwaga, ich ciągle nie gasnący patriotyzm umożliwiły odrodzenie się Polski po zaborach – gdyż zaborcy zaczęli się liczyć z tak potężna siłą.

Historia nie jest ani prosta, ani dopasowana do naszych chęci. Historii nie zmienimy żadnymi publikacjami pisanymi na potrzeby bieżącej polityki.
Historia jest pamięcią, świadomością narodu i nawet lata tłumienia prawdy nie potrafią jej zniszczyć.

Polscy żołnierze walczyli pod różnymi sztandarami, w różnych armiach. W powojennym PRL-u usiłowano zniszczyć i zniesławić historię żołnierzy Armii Krajowej i historię żołnierzy walczących u boku zachodnich Aliantów. Mechanizmy bezpieki niszczyły tych żołnierzy także fizycznie – zabijając ich, wtrącając do więzień, czy pozbawiając prawa do pracy, prawa do studiów.
Nie pomogła potężna machina propagandowa, gdy obróciło się koło historii żołnierze ci odzyskali należna im cześć – niestety, wielu z nich tego nie dożyło.

Willis jako sanitarka

W dniu Święta Wojska Polskiego pod pomnikiem Obrońców Helu stanął wspaniały symbol wspólnej walki przeciw Niemcom. To najsłynniejszy pojazd wojskowy Willis – popularny na wszystkich frontach, na niemal wszystkich kontynentach. woził żołnierzy wszystkich armii – zarówno sowieckich oficerów politycznych jak i amerykańskich, brytyjskich, czy polskich generałów, oficerów i żołnierzy..

Nie wszystkim się spodoba, co teraz powiem, ale prawda czasem boli…
Z tragedii tych którzy walczyli o Polskę i w nagrodę otrzymywali tortury i więzienia nie wyciągnięto wniosków. Zmienne fale polityki wciąż usiłują zohydzić a naszych oczach innych Polaków, którzy trafili do armii idącej do Polski pod skrzydłami Armii Czerwonej. Ci wszyscy żołnierze nie myśleli o ideologii – myśleli tylko jak bić znienawidzonych Niemców, jak oswobodzić swój kraj. Teraz  znowu – innym  żołnierzom, bez jakiegokolwiek indywidualnego oskarżenia i bez wyroku, karnie zabiera się emerytury.

Ktoś powie – jak takie sprawy można wyciągać z okazji święta? Właśnie dziś trzeba o tym mówić i myśleć, nie można zlekceważyć nikogo z żołnierzy, gdyż to oni, dla Ojczyzny, rzucili kiedyś „na stos swój życia los” – jak śpiewa się w pięknej i znanej pieśni.

A ja tak bardzo chciałbym,  żeby dzisiejsze święto było naprawdę świętem WSZYSTKICH żołnierzy.

Żołnierz nie jest politykiem i nie powinien nim być. Polska armia dwudziestolecia międzywojennego szczyciła się swoją apolitycznością. Gdy zaatakowała nas w 1919 r. bolszewicka Rosja –  w naszej armii ramię przy ramieniu stanęli żołnierze wszystkich przekonań, różnych wyznań – a nawet różnych narodowości. Stanęli, by bronić niepodległości Polski i Europy przed zalewem komunizmu. W sierpniu 1920 r. ta mobilizacja wszystkich sił – zarówno strategiczne planowanie jak i bitność każdego z żołnierzy (których ponad

Alegoria zwycięstwa 1920 – Zdzisław Jasiński

5 tys poległo w Bitwie Warszawskiej!) –  zadecydowały o ocaleniu Polski.

Dzisiejsze święto ustanowiono na pamiątkę tego zwycięstwa, na pamiątkę dni w których wszyscy Polacy zjednoczyli się we wspólnej sprawie,

To upamiętnienie historycznego rodowodu i tradycji naszego wojska.
Dzisiejsze święto to wspominanie  naszych rodaków, którzy w różnych latach, w różnych armiach i na różnych frontach walczyli o jedno i to samo – o to, żebyśmy my, mogli dziś żyć w pokoju.

Autor

valle

http://hela.com.pl/rodzina/o_sobie.htm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *